Wybór koloru drzwi wewnętrznych to jedna z najtrudniejszych decyzji. To duża powierzchnia, która niejednokrotnie przesadza o charakterze wystroju wnętrz, nadając całości harmonii lub też źle dobrane, wprowadzają stylistyczne nieporozumienie. Wybór koloru drzwi nie ułatwia do tego ogromny wybór wykończeń oraz odcieni. Kolor drzwi wewnętrznych można dobrać do różnych elementów wystroju np. koloru przewodniego mebli, ścian, ram okiennych czy podłogi. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych.

Kolor drzwi pasujący do stylu wnętrza

Drzwi wewnętrzne warto komponować z wystrojem mieszkania. Tutaj ich kolor powinien zostać dobrany do przeważającej kolorystyki wnętrza (koloru ścian, mebli, czyli stałych elementów aranżacji), dominującego stylu i wielkości pomieszczenia.

Drzwi wykończone w ciemnym drewnie np. orzech cardinal, dąb czekolada czy orzech amerykański w połączeniu z przeszkleniem prezentuje się bardzo elegancko (np. drzwi ASILO Colombo 4), podkreśli jasne kolory ścian oraz podłogi. To doskonałe rozwiązanie pasuje do stylowego, eleganckiego wnętrza.

Drzwi wewnętrzne wykończone w uniwersalnych barwach drewna np. dąb polski, dąb natura, dąb moscato czy teak będą pasowały do aranżacji klasycznych, boho, ale również tych nowoczesnych gdzie chcemy wprowadzić do wnętrza element natury.

Możesz też postawić na coś bardziej oryginalnego i zdecydować się na własny kolor drzwi. Drzwi ASILO Linate 0 możesz wykończyć farbą akrylową lub tapetą. Wówczas na pewno wnętrze zyska niepowtarzalny i indywidualny charakter.

Przy wyborze koloru drzwi warto również kierować się wielkością pomieszczenia. Jasne drzwi optycznie powiększają przestrzeń, sprawiając, że pokój wygląda na większy. Jeśli dysponujemy dużym wnętrzem, efektownie będą wyglądały wszelkie ciemne kolory.


Kolor drzwi a podłogi

Wiele osób decyduje się na dobraniu odcienia drzwi zgodnie z barwą podłogi. Kolorystyka powinna być jak najbardziej do siebie zbliżona. Taka baza to dobre wyjście do różnych kierunków stylu wnętrza.
A może kontrast?
To nieco bardziej odważne podejście, można tutaj sięgać po różne odcienie wykończenia drzwi i podłóg, pamiętając, aby kontrast był duży. Sięgnijmy zatem po ciemne drzwi np. drzwi ASILO Moderno 4 w wykończeniu antracyt i połączmy je z jasnym parkietem. Efekt ucieszy na pewno osoby ceniące indywidualizm. Jednak dobór wykończenia drzwi i podłogi powinien być dobrze przemyślany. Przeciwstawne kolory tony powinny ze sobą współgrać, w przypadku drzwi drewnianych i podłogi niefortunne będzie połączenie różnych rodzajów faktury.


Uniwersalna biel

Dla osób stawiających na neutralność i swobodę w aranżacji polecamy wybór drzwi w kolorze ponadczasowym, czyli białym. Drzwi wewnętrzne białe pasują do każdego gatunki podłogi oraz każdego stylu wnętrza. Białe drzwi podkreślą wygląd pomieszczenia, są wiecznie modne i na dodatek optycznie powiększą i rozświetlą przestrzeń.

Warto wybrać się do salonu z drzwiami, gdzie można zobaczyć na żywo różne modele drzwi wewnętrznych i sprawdzić jak będą komponować się z próbkami tkanin, koloru ścian czy próbkami podłogi. To powinno ułatwić wybór.