Ciepłe odcienie ziemi coraz śmielej wkradają się do wnętrz, wypierając zimne biele i szarości. Barwy ziemi nawiązują bezpośrednio do natury, dają poczucie ciepła, przytulności, to kolory, które stanowią doskonałą bazę do niemal do każdego styli aranżacji. Jak zaprosić kolory ziemi do naszego domu? Za co je tak lubimy? Przyjrzyjmy się temu trendowi z bliska.
Halo tu ziemia – kolory ziemi, czyli jakie?
Pierwszym skojarzeniem, jakie mamy z barwami ziemi to klasyczne kolory jak brązowy – kolory gleby, odcienie żółtego – od delikatnych promieni słonecznych, bo intensywne kolory kurkumy czy złotego piasku Sahary, oraz wszelkie odcienie zielonego – od jasnego limonkowego, oliwkowego po butelkową zieleń. Ale barwy ziemi to również ciepłe odcienie szarości, a nawet stonowany róż, który często występuje w naturalnych kamieniach, a także odcienie kamieni szlachetnych. Rozpiętość kolorów jest ogromna, gdyż natura nie ma jednobarwnych kolorów. Kolory ziemi dają nam nieograniczone możliwości aranżacyjne i każdy znajdzie tutaj kolor dla siebie.
Spójrz na to co cię otacza – inspiracja do Twojego wnętrza.
Jeżeli dopiero urządzasz swoje wnętrze, to zacznij od doboru koloru do ścian, które będą tłem dla mebli oraz dodatków. Wybierając kolory ziemi warto wybrać jeden lub dwa kolory jako bazę projektu. Do niewielkich pomieszczeń warto postawić na neutralne kolory jak beże, delikatny odcień oliwki czy róż. Będą stanowiły świetne tło do dodatków z naturalnych materiałów jak len czy bawełna oraz drewnianych mebli. Drzwi także powinny wpisywać się w klimat ziemi. Warto wybrać drzwi wykończone w jasnych drewnianych barwach lub malowane na delikatny słomkowy odcień. Ważną rolę odgrywa również światło, wpuszczaj do wnętrza tyle dziennego światła ile to możliwe. Idealnym wyborem będą drzwi z dużymi przeszkleniami jak Asilo Bari 1. Jeżeli wolisz nowoczesne rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na meble oraz drzwi w białym kolorze np. Asilo Linate 1, a całość ożywić dodatkami w energetyzujących kolorach. To jaki kolor wybierzesz do urządzenia swojego nowego lokum, zależeć będzie przede wszystkim, od jakiego efektu chcesz uzyskać.
Szybkie odświeżenie.
Nie musisz zmieniać koloru ścian oraz wymieniać mebli, aby wprowadzić paletę ziemi do swojego wnętrza. Najłatwiej przearanżować mieszkanie poprzez dodatki i zmiany kolorystyczne tkanin. Wybierając kolory ziemi staraj się trzymać 3 kolorów. Jeżeli boisz się mocnych kolorów postaw na te bardziej wygaszone. Na przykład skuś się na nowe pokrycie kanapy lub nową narzutę, koc w odcieniach brązu. Wybierz poszewki na poduszki wykonane z lnu lub bawełny o grubym splocie. Zmień dywan w odcieniach ciepłego pomarańczu, zawieś zasłony w kolorze naturalnego lnu.
Stół nakryj obrusem w odcieniach oliwkowej zieleni, dodaj serwetki oraz podkładki na stół wykonanej z grubej plecionki. W kuchni koniecznie postaw na ceramikę w kolorach beżu, delikatnej mięty, postaw drewniane tace oraz słoiki. Na stole oraz parapecie umieść wazon z niedbale ułożonym bukietem polnych kwiatów czy naturalnych trwa. Na koniec pamiętaj o roślinach.
Jak widać, paleta barw ziemi to nieograniczone możliwości aranżacyjne.