Podobają Ci się różne elementy we wnętrzach? Nie potrafisz zdecydować się na jeden styl? Lubisz łączyć rzeczy nie od kompletu, zestawiać stare przedmioty z nowymi? Chętnie przenosisz do siebie różne inspiracje niekoniecznie z tej samej bajki? Chcesz pięknie mieszkać, ale przy tym nie zamykać się w określone ramy? Jeśli na powyższe pytania odpowiedź brzmi tak, to świetnie — w takim razie styl eklektyczny idealnie pasuje do Ciebie!

Styl eklektyczny - jak wprowadzić go do swojego wnętrza?

Styl eklektyczny – jak wprowadzić go do swojego wnętrza?

Miksowanie różnych trendów, teoretycznie „niepasujących” do siebie przedmiotów, łamanie schematów, umiejętne lawirowanie pomiędzy różnymi stylami, to najprostsza definicja eklektyzmu. To styl, który zaciera granice, który buduje historie, dodaje wnętrzom duszy i koloru. Potrzebna jest tylko szczypta wyczucia i odwagi, a możemy stworzyć sobie przepiękne, nietuzinkowe wnętrze, jedyne w swoim rodzaju. Jak to osiągnąć? Poniżej przedstawiamy podstawowe cechy wnętrza eklektycznego oraz podpowiadamy, jak umiejętnie łączyć ze sobą różne style.

Styl eklektyczny

Jak łączyć ze sobą różne style? – eklektyzm pod kontrolą.

Styl eklektyczny

Drzwi wewnętrzne wykończone tapetą Linate 0

Styl eklektyczny we wnętrzach przede wszystkim polega na umiejętnym łączeniu ze sobą stylów z różnych epok. Tu idealnie odnajdzie się antyczny stół zestawiony z nowoczesnymi krzesłami, tradycyjne elementy połączone z nowoczesnymi. Tu liczy się gra kontrastów, pewnych niedopowiedzeń, dystansu, dla tego stylu charakterystyczne są elementy zdekompletowane. Możemy śmiało popuścić wodzę fantazji, eksperymentować. Rzeczy, które na pozór wydają się niedopasowane, nagle okazuje się, że świetnie na siebie wzajemnie oddziałują. W tym stylu możemy zapomnieć o zasadach, sztywnych regułach, tu tak naprawdę wszystko zależy od naszego gustu i wyobraźni.

Pierwszy krok, aby urządzić wnętrze w stylu eklektycznym, to pokonanie strachu – nie bój się łączyć różne elementy, zestawiaj, eksperymentuj. Stare z nowym stanowi idealne połączenie. Antyki dodadzą wnętrzu duszy, a rzeczy nowe sprawią, że pomieszczenie wyda się nowoczesne i nie będzie „trącić myszką”. Najważniejsze to tylko umiejętne lawirowanie pomiędzy meblami, przedmiotami, to tworzenie takich zestawień, które dodadzą klimatu i charakteru, ale nie wprowadzą zbyt dużego chaosu.

Najlepiej postawić na dwa, góra trzy style, w tym jeden wybrać, jako ten dominujący, a resztę potraktować, jako urozmaicające go akcenty na przykład w proporcjach 80/20 bądź 70/30/10. Jeśli decydujemy się na trzy różne style, to dwa bliższe sobie niech stanowią bazę, a ten trzeci powinien je uzupełniać, kontrastować. Wnętrze możemy połączyć też za pomocą koloru, miksując wiele stylów, warto wybrać jednolitą paletę barw, która pomoże sprawić, że wszystko razem będzie ładnie współgrać, tworzyć wspólny mianownik.

Wnętrze eklektyczne – sposoby na łączenie różnych stylów w mieszkaniu

Kolejny sposób na połączenie różnych stylów wnętrzarskich to utrzymanie wszystkiego w podobnym klimacie. Jeśli zależy nam na przytulności, to wybierajmy rzeczy miękkie, przytulne, kojarzące się z ciepłem, niech to będzie nasz łącznik pomiędzy różnymi epokami.

Wnętrze w stylu eklektycznym

Drzwi wewnętrzne Vinci, snieżna biel

Warto ustalić sobie motyw przewodni, może nim być wcześniej wspomniana kolorystyka, bądź tekstury, albo na przykład tematyka — rzeczy kojarzące się z naturą albo podróżowaniem itd. Coś, co będzie łączyć różnice, tworzyć wspólna opowieść. Jeśli wybieramy różne krzesła do stołu, decydujemy, że każde z nich ma być nie do kompletu, to na przykład niech łączy je podobny kształt, albo kolorystyka, tworzywo itd. Coś, co będzie sprawiać, że mimo iż są z innych bajek, to idealnie razem się komponują.

Jak zwykle najważniejszy jest umiar i wyczucie. Pamiętajcie, że mniej znaczy więcej, dobierając kolejny mebel bądź dekorację, sprawdźcie jak współgra z pozostałymi, czy mają ze sobą jakaś wspólną cechę, historię, coś, co je, choć w najmniejszym stopniu połączy. Styl eklektyczny, choć daje dużą swobodę i pole do popisu, wcale nie należy do najłatwiejszych. Za to, jeśli uda nam się w tym wszystkim odpowiednio połapać, to nasze wnętrze na pewno będzie zachwycać i wynagrodzi nam nasze starania.

Jakie drzwi do stylu eklektycznego?

Wprowadzając do naszego wnętrza styl eklektyczny musimy zadbać o bazę. Najlepiej postawić na neutralne komponenty, które będą stanowiły świetną ramę dla mocniej wybijających się elementów definiujących stylistykę pomieszczenia. Jakie drzwi pasują do stylu eklektycznego? Warto postawić tu na klasykę. Drzwi wewnętrzne wykończone drewnianym fornirem będą doskonale współgrać z resztą wystroju. Biel również dobrze odnajdzie się w takim wnętrzu. Oprócz koloru ważny jest również ogólny wygląd drzwi – we wnętrzach eklektycznych śmiało możemy postawić na drzwi stylizowane, frezowane, na pewno perfekcyjnie wpasują się drzwi z naszej linii retro.


Kolekcja drzwi wewnętrznych RETRO wyróżnia się pięknymi frezowaniami o klasycznym designie, które nadają im ducha minionych epok, wykonane zaś są w nowoczesny sposób.

Możemy też trochę bardziej zaszaleć! Pamiętajcie, że drzwi mogą być łącznikiem wszystkich elementów z różnych epok, ale równie dobrze stanowić wybijający się akcent, podkręcający charakter całości. Drzwi z serii Linate 0 to model do samodzielnego wykończenia, możemy więc nałożyć na niego tapetę, albo pomalować na jakiś odważny kolor i tym samym zyskać ciekawy kontrast w naszym wnętrzu.

Styl eklektycznych dodaje duszy, sprawia, że mieszkania stają się nietuzinkowe, nabierają klimatu. To styl dla odważnych, dla tych, którzy preferują niesztampowe rozwiązania. Dla osób, które nie boją się eksperymentować oraz przenosić do siebie różne inspiracje i historie. Bardzo jestem ciekawe, jak wielu z Was preferuje ten styl? Komu eklektyzm w duszy gra? Dajcie znać!