Aranżacja wnętrz to spore wyzwanie, ale jest jedna zasada, która to zadanie zdecydowanie ułatwi – myślenie o wnętrzu, jako o całości. Nie skupiajmy się na jednym pojedynczym pomieszczeniu. Wszystkie powinny się wzajemnie przenikać, być spójne, tworzyć jedność. Dzięki temu przestrzeń będzie sprawiała wrażenie dopracowanej, większej, będziemy eksponować to, co w niej najlepsze. Dziś pokażemy Wam proste  sposoby, jak sprawić, żeby nasz dom był spójny i jak podczas jego aranżowania wykorzystać linie. To właśnie nimi możemy w prosty sposób zaczarować przestrzeń.

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz za pomocą linii – proste triki dekoratorskie

Wnętrze jako całość

Aby sprawić, że wnętrze będzie tworzyć dobrze zgraną całość, musimy zastosować kilka prostych trików. Ludzki wzrok lubi powtarzalność. Możemy z łatwością podkreślać we wnętrzu to, co najpiękniejsze, kierować tam uwagę, eksponować atuty. Jeśli chcemy uzyskać wrażenie spójnego wnętrza, to wystarczy powielać w nim motywy. To może być na przykład kolor – decydując się na żółte dodatki, nie ograniczajmy się jedynie do poduszek na sofie.

Wprowadzając barwę do wnętrza, zadbajmy, żeby wystąpiła w kilku miejscach. Dzięki temu będzie takim znacznikiem, będzie przyciągać uwagę, a jednocześnie spajać różne pomieszczenia. Nie musi być tego dużo, grunt to rozwaga. Wyobraźcie to sobie – na wejściu żółte, stylowe wieszaki i niewielki dywanik w tym odcieniu, dalej przechodzimy do otwartego salonu, gdzie na sofie leżą cytrynowe poduszki, w aneksie kuchennym na otwartej półce są wyeksponowane żółte kubki. Przechodzimy do sypialni, którą zdobi ładna narzuta w tym samym odcieniu. W łazience wiszą żółte ręczniki.

Urządzanie wnętrz za pomocą linii

Urządzanie wnętrz za pomocą linii

Nie jest tego wcale dużo, ale dzięki powtarzalności nasz wzrok łatwo wynajduje te elementy, a nasz mózg lubi regularność, dobrze się w tym czuje, dzięki czemu odbieramy wnętrza jako dopracowane, spójne i estetyczne. Takim powtarzającym się punktem mogą być również drzwi wewnętrzne w ciekawym przyciągającym wzrok kolorze np. kaszmirowym wykończeniu. Jest to subtelna barwa, która na tle bieli pięknie się wybija i przyciąga wzrok.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

Postaw na podobne materiały

Oczywiście to nie musi być tylko kolor, to mogą być podobne materiały, na przykład marmur, albo ten sam rodzaj drewna przewijający się w całym mieszkaniu. Do wszystkich pomieszczeń wybierajmy te same drzwi, starajmy się, jak najmniej dzielić podłogę. Naszym wspólnym punktem może być sztukateria przewijająca się w różnych pomieszczeniach, podobne galerie obrazów, ramki, czy lustra. Coś, co będzie spajać dany dom w całość, gdzie będzie widać, że wszystko zostało naprawdę dobrze przemyślane.

Nie oznacza to, że mamy wybierać same rzeczy od kompletu, stawiać meblościanki, nie eksperymentować. To są dwie zupełnie różne sprawy. Po prostu powtarzalnymi elementami przyciągamy wzrok, ale nie może być tego za dużo, bo inaczej nie spełni to swojego zadania, a efekt będzie nudny i nijaki. Takie wyróżniające się elementy tworzą pewną drogę, prowadzą nasz wzrok, mózg ich wyszukuje, dzięki temu możemy przyciągać uwagę w te miejsca, które chcemy podkreślić, zaakcentować.

Linie we wnętrzach

Twórzmy linie. To najmocniejsze optyczne narzędzie. Dzięki nim możemy stworzyć optyczne iluzje, poszerzać, wydłużać, czy skracać wnętrze. Liniami tworzymy głębię. Możemy w ten sposób rozmieszczać przedmioty, meble. Kadrujmy swoje pomieszczenia, sprawdzajmy, co jest na linii naszego wzroku, czy czegoś nie brakuje, czy nie chcemy, aby prowadził nas dalej. Niech linie prowadzą do centrum, które efektownie zdobi wnętrze. Na przykład do pięknej galerii, stylowej sofy, czy też ciekawego mebla. Różnymi dodatkami, obrazami, czy też meblami możemy prowadzić wzrok w określonym kierunku. To my wyznaczy optyczne ścieżki w naszym domu.

Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie drzwi przesuwnych – przyciągają wzrok, pokazują, że jest coś dalej, wyodrębniają przestrzeń, a przy tym wizualnie ją powiększają.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne

Aranżacja wnętrz – modelowanie liniami

Poniżej przygotowaliśmy ściągę, w jaki sposób modelować wnętrze za pomocą różnych linii:

Linie poziome we wnętrzu

Zastosowanie lin poziomych we wnętrzu na przykład za sprawą boazerii, tapety, podłogi itd., sprawi, że wnętrze będzie optycznie wydawać się szersze.

Linie pionowe we wnętrzu

Jeśli chcemy sprawić, żeby pomieszczenie wydawało się wyższe, zaakcentujmy linie pionowe. Możemy to zrobić za pomocą tapety, ale również możemy postawić wysokie, wąskie meble, lampy, które oszukują wzrok i sprawią, że wnętrze będzie wydawać się wyższe. W tym przypadku świetnie sprawdzą się drzwi o ponadprzeciętnej wysokości, które optycznie podniosą pomieszczenie.

Drzwi wewnętrzne premium VISION mogą być do samego sufitu, w dodatku wykończone tym samym materiałem, co ściany, co zapewnia spektakularne efekty wizualne.

Linie we wnętrzach – linie okrągłe we wnętrzu

Zaokrąglone linie zmiękczają wnętrze, dodają przytulności, pomagają załagodzić efekt surowości. Możemy dodać je za pomocą okrągłych dywanów, poduszek, czy też mebli na przykład stołu.

Jedna z najważniejszych zasad, co do której mamy nadzieję, że udało nam się Was  przekonać, to myślenie o wnętrzu, jako o całości. Korzystajcie z dobrodziejstw linii, można nimi wiele zdziałać, wyznaczać ścieżki wzroku, ale także zaczarować wizualnie przestrzeń.


Bądź z nami na bieżąco i polub nasze media społecznościowe: Instagram i Facebook