Drzwi wewnętrzne mają ogromne znaczenie pod względem funkcjonalnym, oddzielają pomieszczenia, zapewniają intymność, ale także mocno wpływają na odbiór wizualny wnętrza. Są pewnego rodzaju klamrą spinającą wszystko w całość, dlatego wybierając je do swojego mieszkania, musimy wziąć pod uwagę zarówno ich parametry techniczne, jakość wykonania, jak i wygląd. Drzwi to stały element, który cechuje wystrój, kompozycję, dodaje stylistycznego sznytu. Jak dobrać je do swojego M.? Jak sprawić, żeby podkreślały jego charakter, pozytywnie wpływały na odbiór przestrzeni? O tym w dzisiejszym poradniku.

jak dopasować drzwi do stylu wnętrza?

Drzwi wewnętrzne – jak dopasować drzwi do stylu wnętrza?

Urządzenie wnętrza to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby całość była dobrze przemyślana i ciekawa w odbiorze. To wiele trudnych decyzji do podjęcia, analizowanie wyborów i wieczne poszukiwanie inspiracji, to też nie ukrywajmy, spore koszty, dlatego wszystko trzeba dobrze zaplanować. Wybierając poszczególne elementy, musimy zadbać o to, aby odpowiednio się ze sobą komponowały i tworzyły stylistyczną jedność. Oczywiście to nie znaczy, że któryś z nich nie może się wybijać, stanowić mocnego punktu, dodawać tak zwanego pazura. Jak najbardziej, ale ważne jest, aby całość była dopasowana, spójna, funkcjonalna i stanowiła harmonijną przestrzeń.

W zależności od tego, na jaki styl się zdecydujemy, musimy dobrać do niego pasujące detale. Każda aranżacja wnętrzarska charakteryzuje się pewnymi cechami. I tak na przykład styl klasyczny to prostota, symetria i stonowana kolorystyka, a styl glamour to połysk, ekstrawagancja i luksusowa atmosfera. Pod wybraną stylistykę musimy dobrać odpowiednie stałe elementy takie jak podłoga, stolarka okienna czy drzwi. Meble i dodatki łatwo wymienić, ale wspomniane wcześniej komponenty z założenia powinny służyć nam przez lata, więc ich wybór trzeba odpowiednio przemyśleć.

Jak dopasować drzwi do stylu wnętrza?

Drzwi wewnętrzne mogą być stylizowane, proste, wykończone farbą, fornirem bądź jeszcze innym materiałem. W zależności od tego, jaki charakter ma mieć nasze pomieszczenie, możemy je dobrać w odpowiednim designie. We wnętrzach klasycznych, skandynawskich czy minimalistycznych świetnie odnajdą się białe drzwi, które są ponadczasowe i bardzo neutralne w odbiorze. Możemy zdecydować się na gładkie lub frezowane, z ozdobnymi paskami w kolorze srebrnym lub czarnym. W firmie ENTRA mamy szeroki wybór modeli drzwi wewnętrznych, w dodatku można je personalizować, tak żeby odpowiadały na różne potrzeby.

białe drzwi ENTRA ASILO

Białe drzwi ENTRA ASILO, model ANTICO 1

Jeśli zależy nam tym, żeby drzwi wyróżniały się, stanowiły ciekawy akcent, zdecydujmy się na jakiś odważniejszy kolor. Drzwi wewnętrzne ENTRA ASILO mogą występować w dowolnej barwie z palety RAL. Dzięki temu  możemy uzyskać drzwi wykończone tym samym odcieniem co meble, ściany czy inne elementy pomieszczenia.

Jak dobrać kolor drzwi do wnętrza?

Urządzając naszą wymarzoną przestrzeń, warto pamiętać o zasadzie trzech kolorów, które powinny rozkładać się w proporcjach 70/20/10. Wygląda to następująco: 70% to kolor główny (wyjściowy), 20% kolor pokrewny, 10% kolor kontrastujący. Dzięki tej zasadzie mamy pewność, że wszystko będzie do siebie pasować, dużo łatwiej jest w ten sposób zbudować zgrane wnętrze. Do tych kolorów możemy też dorzucać barwy achromatyczne, czyli biały, czarny i odcienie szarości.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi ENTRA ASILO, model AOSTA 4

drzwi wewnętrzne ENTRA

Drzwi wewnętrzne ENTRA ASILO, model FALCONE 1

Jeśli naszym kolorem wiodącym będzie odcień ciepłego dębu, barwą pokrewną beż, a kontrastującym butelkowa zieleń, to tak naprawdę możemy zdecydować się na drzwi wewnętrzne w każdym z tych kolorów. Wykończone fornirem będą spójne i harmonijne z resztą pomieszczenia, zwłaszcza jeśli dobierzemy podobny odcień do podłogi, mebli itd. Pomalowane na kolor beżowy, który jest pokrewny, również wtopią się w przestrzeń, będą się z nią ujednolicać, a jeśli postawimy na zieleń, to będzie to taki wyróżnik wnętrza, coś co doda innego charakteru, podkręci atmosferę, nada designerskiego wydźwięku. Nasz wybór powinien być podyktowany tym, na jakim efekcie nam zależy.

Przy wyborze kolorów warto posługiwać się kołem barw – to bardzo pomocne narzędzie, dzięki któremu z łatwością można dobrać pasujące bądź kontrastujące ze sobą barwy.

Kreatywność bez ograniczeń – drzwi ukryte VISION

Jeśli zależy nam na dużej spójności estetycznej przestrzeni, ciekawym wzornictwie i nowoczesnych rozwiązaniach, to odpowiednim zabiegiem stylistycznym jest zastosowanie drzwi ukrytych wykończonych tym samym materiałem, co ściany. To może być tapeta, szkło, lustro, metal, kamień bądź inny dowolny materiał. Dyskretna ościeżnica umożliwia ich całkowite ukrycie w konstrukcji ściany, otwierając tym samym nowe perspektywy aranżacyjne. Takie drzwi ukryte doskonale sprawdzą się w projektach o wysokich standardach, z ciekawym zdobnictwem i designerskim kunsztem.

Drzwi wewnętrzne ENTRA VISON

Drzwi wewnętrzne ENTRA VISON


Drzwi ukryte VISION – konstrukcja skrzydła umożliwia zastosowanie dowolnego materiału wykończeniowego o grubości do 4 mm. Po dwóch stronach skrzydła drzwi można wybrać różne dekory. Krawędzie skrzydła drzwiowego wykończone są ozdobnym profilem aluminiowym, który nadaje niebagatelny wygląd i skutecznie chroni krawędzie drzwi oraz użyty materiał wykończeniowy, przed ich uszkodzeniem. 

Drzwi bezprzylgowe i ukryte – czym się różnią?

Wybierając drzwi do mieszkania, musimy też zdecydować w jaki sposób mają być zamontowane, w którą stronę chcemy żeby się otwierały, czy mają być widoczne zawiasy itd. W firmie ENTRA oferujemy drzwi wewnętrzne w dwóch systemach: bezprzylgowe lub z przylgą ukrytą. Poznaj występujące różnice w tych dwóch konstrukcjach:

Drzwi bezprzylgowe – otwierają się na zewnątrz, skrzydło wykonane jest bez wcięcia i całkowicie wchodzi w przestrzeń ościeżnicy, dzięki czemu idealnie się z nią licuje. Do wyboru mogą być różne ościeżnice i tunele, które nadają indywidualny charakter całości. Zawiasy mogą być widoczne lub schowane.

Drzwi z przylgą ukrytą – tu skrzydło drzwiowe może być grubsze, co otwiera szeroki wachlarz materiałów wykończeniowych, które można zastosować i dzięki temu uzyskać nietuzinkowe efekty aranżacyjne. Drzwi mogą otwierać się do środka pomieszczenia, dzięki czemu możemy w jednej przestrzeni zlicować drzwi o różnych kierunkach otwierania. Zawiasy schowane są w konstrukcji.

Okucia do drzwi – detale mają znaczenie

Klamki i zawiasy to niezbędne elementy, które odgrywają kluczową rolę ze względu na funkcję, ale również uzupełniają wygląd drzwi, dyskretnie podkreślając ich sznyt wizualny i wydobywając najpiękniejsze cechy. To taka kropka nad i, o której trzeba pamiętać, w końcu detale mają znaczenie. W naszym asortymencie posiadamy ciekawe wzory klamek w kolorze chromu, czarnym i szampańskim oraz pasujące do nich zawiasy i zamki, tak żeby każdy mógł dobrać coś, co będzie spójne ze stylem i kolorem wybranych drzwi.

Dopasowanie drzwi do stylu wnętrza to pewne wyzwanie, ale mamy nadzieję, że powyższy poradnik choć trochę w tym pomoże. Warto pamiętać o tym, że drzwi to stały element i powinien płynnie komponować się ze stylem mieszkania. Trzeba się zastanowić, przejrzeć materiały wykończeniowe, poznać pełną ofertę i możliwości. Dobrze przemyślmy wzór, kolor, okucia, dostosujmy to wszystko do charakteru naszej przestrzeni, a potem cieszmy się pięknym domem, który odzwierciedla nasze upodobania. W końcu to jest w tym wszystkim najważniejsze.