Podczas zamawiania drzwi wewnętrznych bardzo istotne jest podanie kierunku ich otwierania, który tak naprawdę wpływa na ciąg komunikacyjny, funkcjonalność naszego wnętrza, ustawienia włączników światła itp

Jakie drzwi potrzebuje – lewe czy prawe?

To bardzo ważne pytanie, gdyż od tego zależy wygoda użytkowania drzwi w mieszkaniu. Źle dobrane będą uprzykrzać nam życie, aż do kolejnego remontu. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kierunku drzwi?

Kierunek drzwi należy dopasować do ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu. Ogólna zasada jest taka: jeśli podchodzimy z prawej – drzwi powinny być lewe. Nie ma nic gorszego niż obchodzenie drzwi dookoła, żeby wejść do pomieszczenia. Z reguły dobrym rozwiązaniem jest, kiedy drzwi otwierają się na pustą ścianę. Pamiętajmy o elementach, które są umieszczone na ścianie obok drzwi – wieszaki, lustra czy włączniki światła. Warto, aby po otwarciu drzwi nie były przez nie zasłonięte (o ile nie jest to efekt, który chcemy osiągnąć).

Kolejną ważną sprawą jest kierunek drzwi położonych blisko siebie – drzwi nie powinny zderzać się przy otwieraniu obu jednocześnie. Drzwi przy schodach należy zamontować tak, by przy otwieraniu można było swobodnie stać na podeście/spoczniku. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się drzwi otwierane do środka. To z grubsza wszystkie aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że drzwi są elementem użytkowym i nie mogą nam przeszkadzać w codziennych czynnościach.