Decyzję o wyborze drzwi należy zacząć przede wszystkim od głębokiego przemyślenia – jak mają wyglądać moje drzwi, jaka ma być ich funkcja – będą często otwarte czy też intensywnie użytkowane Mają się wyróżniać, czy też dyskretnie wtopić się w tło, a może mają doświetlać dodatkowo pomieszczenie. Ułożenie odpowiedzi na te pytania pozwolą nam wstępnie sprecyzować nasze przyszłe drzwi, bez tego możemy wyjść z salonu z drzwiami nieco zagubieni.


Konstrukcja skrzydła

Decydując się na zakup drzwi wewnętrznych, powinniśmy zwrócić uwagę na konstrukcję skrzydła. To ona wpływa m.in. na trwałość, wytrzymałość, dźwiękoszczelność czy stabilizację drzwi, które mają nam służyć przez wiele lat. W drzwiach wewnętrznych występują przeważnie 3 rodzaje wypełnienia: Drzwi płytowe – plaster miodu albo płyta, a w drzwiach ramowych – płyta MDF. Zazwyczaj drzwi tańsze wypełnione są tzw. plastrem miodu. Drzwi wewnętrzne pełne wypełnione są płytą porowatą, która jest nie tylko sztywna i lekka, ale ma doskonałe parametry izolacji dźwięków. Zapewnienie ciszy i spokoju w pomieszczeniu to jedna z najbardziej pożądanych zalet. Dzięki zastosowaniu płyty porowatej w drzwiach wewnętrznych dochodzące dźwięki z pokoju będą bardziej stłumione. Napomnimy również, iż płyta ta wykonana jest z naturalnych włókien drzewnych, co wpływa również na ekologię.


Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Przy zakupie drzwi zwróćmy też uwagę czy drzwi są przylgowe, czy też bez. Jaka jest różnica? Drzwi przylgowe to bardziej drzwi klasyczne, zaś w drzwiach bezprzylgowych, drzwi po zamknięciu z ościeżnicą tworzą jednolitą płaszczyznę, co nadaje całości lekkości oraz optycznie powiększa przestrzeń.
Wszystkie modele naszych drzwi wewnętrznych są dostępne w wersji bezprzylgowej. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze, gdyż właśnie uniemożliwia przytrzaśnięcie palców drzwiami, co w przypadku drzwi z przylgą jest bardzo często spotykane. Drzwi bezprzylgowe tworzą minimalistyczną i estetyczną formę. Jest jeszcze jeden wątek. Mianowicie, gdy drzwi mają wszystkie się licować od strony przedpokoju, a otwierać do wewnątrz pokoju. Tu nasze drzwi wewnętrzne będą również przylgowe. Producent przemyślał ich konstrukcję i również będą w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą. Drzwi te określane są jako „Verte” i można je montować na ościeżnicy regulowanej, czyli widocznej, jak i na ościeżnicy ukrytej.


Czy zamek w drzwiach ma znaczenie?

Odpowiadamy – oczywiście, że tak. We wszystkich modelach drzwi wewnętrznych stosujemy zamek magnetyczny, który nie podlega dodatkowej opłacie. Zamek magnetyczny umożliwia bezszelestne zamykanie drzwi, bez naciskania na klamkę. Dodatkowym atutem jest schowany język zamka. Kto z nas nie raz zahaczył bluzką o ten właśnie wystający element, tutaj nie ma tego problemu.

Obok konstrukcji drzwi, czy też zamku istotnym elementem są zawiasy. Decydują one o komforcie zamykania i otwierania. W drzwiach wewnętrznych stosujemy dostępne na rynku najlepsze zawiasy widoczne oraz ukryte.


Uwaga — szyba

Jeżeli zdecydujemy się na drzwi z przeszkleniem, warto sprawdzić, jaki jest to rodzaj szkła. Nie raz zdarzyło się komuś trzasnąć drzwiami lub też drzwi z hukiem zamknęły się z powodu przeciągów. Wtedy zawsze boimy się właśnie o szybę.
W drzwiach wewnętrznych ENTRA zastosowaliśmy na podwójną szybę, pomiędzy którymi znajduje się folia. Jeśli szyba stłucze się, to pozostawi szybę w jednym kawałku, zmniejszając ryzyko skaleczenia. To też doskonała wiadomość dla każdego, kto lubi sprzątać. Szyba jest podwójnie gładka, a nie jak to często bywa, z jednej strony chropowata. Łatwo jest ją wyczyścić, nie zostawiając przy tym smug. Dodatkowo można wybrać szybę bezbarwną lub czarną, która doda drzwiom ciekawego charakteru wykończenia.


Jakie wykończenie?

Gdy mamy za sobą wybór drzwi ich stylu, konstrukcji kolejny krok to wybór wykończenia. Możemy zdecydować się na drzwi wykończone lakierem, bądź fornirowane. Tutaj również warto zwrócić uwagę na jakość wykończenia oraz rodzaj użytych materiałów wykończeniowych. W drzwiach wewnętrznych stosujemy lakier najwyższej jakości. Wybierając lakierowane drzwi ENTRA mamy pewność, że lakier nie będzie odpryskiwał oraz nie straci swojego koloru. Dzięki jednolitej fakturze łatwo można je wyczyść. Obecnie najczęściej wybieranym kolorem jest biel. Drzwi białe po pomalowaniu mają gładką, matową powierzchnię. Biały kolor zapewnia neutralność i pozwala łatwo dopasować pozostałe elementy wyposażenia. Białe drzwi wewnętrzne idealnie pasują do nowoczesnych, stylowych wnętrz.
W kolekcji drzwi wewnętrznych mamy również dostępne 16 wykończeń okleiny drewnianej w tym 7 fornirów naturalnych. Drzwi fornirowane pokryte są warstwą cienkich płatów naturalnego drewna. Drzwi fornirowane w procesie produkcji są pokrywane lakierem zabezpieczającym, który nie tylko zabezpiecza, ale także uszlachetnia drewno, poprawia jego wygląd i estetykę. Ogromną zaletę forniru modyfikowanego stanowi powtarzalność wzoru i koloru drewna. Dzięki temu wszystkie drzwi w domu będą miały taką samą barwę i usłojenie. Fornir naturalny zaś charakteryzuje się głęboką strukturą drewna, z widocznymi fladrami. To idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują drzwi jak najbardziej przypominających surowe drewno.


Co jest teraz popularne? Chociaż białe drzwi są cały czas bardzo popularne, coraz chętniej kupowane są drzwi w wykończeniu naturalnym. Związane jest to z coraz bardziej widocznym umacniającym się trendem wprowadzania natury do wnętrza. Drzwi wewnętrzne wykończone fornirem naturalnym to detal, który łączy wszystko w całość. Widoczne naturalne usłojenie dają całej aranżacji autentyczności i podkreślają efekt końcowy.